Od jakiego wieku najlepiej
rozpocząć naukę pływania dla dzieci?

Dziecko do ok. 2 roku życia- oswajanie

Na pływalnie możesz się wybrać już z niemowlakiem. 3-4 miesiąc to czas kiedy maluszek może już poznać środowisko wodne, jeśli nie ma do tego żadnych przeciwskazań lekarskich. Samodzielnie możesz bawić się z dzieckiem, oswajać je z wodą czy nawet nurkować, ale na naukę pływania jest zdecydowanie za wcześnie. Ruchy kilkumiesięcznego dziecka są przecież przypadkowe, pozbawione koordynacji, a samo utrzymanie się na wodzie jest niemożliwe- zbyt duża główka w porównaniu do reszty ciała oraz przykurczone i nieelastyczne rączki oraz nóżki skutecznie wykluczają jakąkolwiek próbę nauki pływania.

Okres do 2 r.ż. to czas, aby dziecko polubiło środowisko wodne, bawiło się z rodzicem i nabrało chęci do kontaktu z wodą.

Kiedy dziecko ma już 2 latka - zajęcia z rodzicem

Mniej więcej od 2 do 4 r.ż. możesz zapisać dziecko na zajęcia z nauki pływania, ale te, które są prowadzone z udziałem rodziców. Wspólnie podejmiecie próby świadomego zanurzania buzi do wody,robienia podwodnych bąbli, skoków w ramiona rodziców czy rozluźnienia w wodzie. To ważne, aby dziecko miało przy sobie kogoś bliskiego, zaufanego. Co więcej, jak nasz mały pływak zobaczy, że mama czy tata wykonują ćwiczenia proponowane przez trenera i są przy tym uśmiechnięci, będą chciały również spróbować i nabiorą doskonałej podwaliny do pracy sam na sam z instruktorem pływania.

Podczas zajęć z rodzicem oswajamy z wodą dziecko, które jest bardziej świadome, pokazujemy jak ciało zachowuje się w wodzie i poznajemy elementarne ćwiczenia wprowadzające do nauki pływania dostosowane do możliwości koordynacyjnych dziecka. Pomoc rodzica w wodzie to zapewnienie smykowi niezbędnego bezpieczeństwa psychicznego jak i ciekawy wspólny czas dla całej rodziny- metodyczne zadania połączone z grami i zabawami w wodzie potrafią perfekcyjnie przygotować początkującego pływaka do „poważniejszej” nauki.

W tym okresie dziecko może już też samodzielnie pływać. Nasz najmłodszy pływak miał niecałe 3 latka kiedy samodzielnie przepłynął basen (20 metrów) na pleckach oraz pierwsze metry pod wodą.

Pamiętajmy, że ten okres jest bardzo indywidualny i najważniejsza na basenie ma być świetna zabawa. Wynik w postaci samodzielnego pływania to tylko efekt dobrej zabawy. 

Nauka pływania dla dzieci od 4 r.ż.

Od około 4 r.ż. można zapisać dziecko na grupowe zajęcia nauki pływania dla dzieci prowadzone przez trenera.

W tym wieku rozwój psychofizyczny pozwala na świadome i produktywne uczestnictwo w lekcjach pływania bez rodzica. Dziecko widząc swoich rówieśników z chęcią spróbuje swoich sił w wodzie, a kilkanaście regularnych lekcji z instruktorem może przynieść niesamowite efekty. Sprawne dziecko będzie w stanie bardzo szybko przepłynąć kilka metrów na grzbiecie, a z czasem i na piersiach.

Roczny kurs pływania z intensywnością 1x w tygodniu może zakończyć się nawet przepłynięciem kilkunastu metrów elementarnym kraulem.

Zdolności koordynacyjne w wieku 4-5 lat pozwalają na wykonywanie naprzemianstronnych ruchów rąk i nóg w środowisku, które stawia opór. Należy pamiętać o tym, że mimo zbliżonego wieku, każdy maluch ma inne predyspozycje i koordynacje na innym poziomie, ale ćwiczenie czyni mistrza i pierwsze efekty pojawią się prędzej czy później.

Najlepszy okres na naukę pływania dziecka

Ważne jest, aby możliwe jak najwcześniej (tj. 2-4 lata przy zajęciach z rodzicem, czy też 4-5 lat przyzajęciach tylko z instruktorem) pozwolić dziecku na stawianie pierwszych kroków w środowisku wodnym, ponieważ wiek niestety działa na niekorzyść przyszłego kursanta.

Im starsze dziecko, tym jest bardziej świadome, ma więcej lęków, obaw i blokad, które trudniej przezwyciężyć i sam proces oswojenia się z wodą znacznie się wydłuża. Niejednokrotnie dzieci są zawstydzone przed swoimi rówieśnikami, że nie potrafią pływać i to dodatkowo generuje niechęć do wody, całkiem niezasadną. 

Zbyt długie czekanie na pierwsze zajęcia w wodzie może mieć duży wpływ na przyszłość dziecka, ponieważ zaniedbanie umiejętności pływackich w wieku przedszkolno- szkolnym prowadzi do przewlekłej awersji do wody nawet w wieku dorosłym.

 Pamiętajmy, że umiejętność pływania to nie tylko nowa sprawność, ale i bezpieczeństwo dziecka i rodzica :)

autor: Klaudia Klimek
Szkoła pływania Olimp

Zajęcia
"Rodzic i ja"

wiek: 2-4 lata
Miejsce: Wrocław/ Wałbrzych

dla dzieci i młodzieży

NAUKA, DOSKONALENIE PŁYWANIA
I TRENING PŁYWACKI
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wiek: 4-16 lat Miejsce: Wrocław/ Wałbrzych

zajęcia dla dorosłych

OD PODSTAW, GRUPY ŚREDNIO-ZAAWANSOWANE ORAZ GRUPY ZAAWANSOWANE
Wiek: 20-60 lat Miejsce: Wrocław, Wałbrzych

Może Cię także zainteresować...

Ostatnie publikacje

Dlaczego warto pływać?

Dlaczego warto pływać?

Dlaczego warto pływać? Pływanie niesie ze sobą bardzo wiele pozytywnych skutków i z pewnością każdy to wie.…
Nauka pływania dla dzieci- od jakiego wieku najlepiej zacząć?

Nauka pływania dla dzieci- od jakiego wieku najlepiej zacząć?

Od jakiego wieku najlepiej rozpocząć naukę pływania dla dzieci? Dziecko do ok. 2 roku życia- oswajanie Na…
Jak szybko nauczę się pływać?

Jak szybko nauczę się pływać?

Jak szybko nauczę się pływać? Ile lekcji nauki pływania muszę „wziąć”, by przepłynąć basen? W ile czasu…