Dlaczego warto pływać?

Pływanie niesie ze sobą bardzo wiele pozytywnych skutków i z pewnością każdy to wie. Można powiedzieć, że jest sportem „Top 1” pod względem korzyści jakie przynosi człowiekowi, a tym bardziej rozwijającemu się dziecku– bardzo dobrze wpływa na jego rozwój psychomotoryczny, jednak przy zachowaniu prawidłowej techniki pływania oraz przy właściwym podejściu trenera i rodziców. Jeśli macie jeszcze wątpliwości, czy pływanie to sport dla Was i dla Waszego dziecka, przeczytajcie, jakie dobrodziejstwa niesie za sobą nawet 1h zajęć w tygodniu.

Mówi się, że sport to zdrowie!

My stwierdzamy, że pływanie to samo zdrowie-zarówno fizyczne jak i psychiczne. Podczas 60 min pływania jesteśmy w stanie spalić około 600kcal. Poprawa kondycji, przyspieszony metabolizm, spalanie tkanki tłuszczowej i wzmacnianie mięśni bez obciążania stawów to najlepsze połączenie. Jak dołożymy do tego fakty, że pływanie zmniejsza stres i poprawia nastrój dzięki zwiększonemu poziomowi endorfin ( hormonów szczęścia) mamy układ idealny!

Kompensacja i korekcja

Regularne pływanie zapobiega powstawaniu wad postawy dzięki ćwiczeniom elongacyjnym (rozciągającym w pozycji na piersiach i brzuchu) oraz rozluźnieniu ciała w wodzie. Przyczyna się także do korekcji wad postawy, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednie dobranymi ćwiczeniami na lądzie. Likwiduje bóle kręgosłupa i zapobiega jego zwyrodnieniom.

Rehabilitacja

Dzięki sile wyporu nasze ciało jest w wodzie aż 10 razy lżejsze, dzięki czemu pływanie może być odpowiednią rehabilitacją po wielu urazach. Pamiętaj, aby skonsultować tą możliwość z fizjoterapeutą, który zdecyduje o braku przeciwwskazań, a nawet zaproponuje ćwiczenia.

Układ krążenia i układ oddechowy

Układy- nieoceniona jest wartość pływania dla naszych układów -krążeniowego jak i oddechowego. Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału czy udaru mózgu. Dzięki wzmożonej pracy narządów oddechowych, które wymusza pływanie podczas wstrzymywania oddechu, zwiększa się nasza pojemność oddechowa. Płuca przeciętnego człowieka mają 5l objętości, a u tych najlepszych pływaków dochodzą nawet do 11 litrów.  

Kompleksowość

Pływanie angażuje całe ciało, nawet trudne do aktywizacji mm głębokie. Podczas tej aktywności pracuje cały „core”, wzmacniają się i wysmuklają mięśnie. Odpowiednia technika ma tutaj duże znaczenie!

Zapobieganie

Oprócz wspomnianych wcześniej chorób układu krążenia, pływanie obniża cholesterol, poprawia odporność, a nawet zapobiega cukrzycy

Szlifuje charakter

Pływanie wpływa także na osobowość.  Uczy systematyczności, dyscypliny, zaufania do siebie i trenera. Pozwala nam poznać siebie, przekraczać możliwości. Czasem dodaje odwagi, a innym razem uczy pokory. Regularne wizyty na pływalni to samodoskonalenie, pokonywanie lęków, mierzenie się z samym sobą, a to świadczy o sile charakteru.

Nie czekaj, przyjdź na basen!

autor: Klaudia Klimek
Szkoła pływania Olimp

Zajęcia
"Rodzic i ja"

wiek: 2-4 lata
Miejsce: Wrocław/ Wałbrzych

dla dzieci i młodzieży

NAUKA, DOSKONALENIE PŁYWANIA
I TRENING PŁYWACKI
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wiek: 4-16 lat Miejsce: Wrocław/ Wałbrzych

zajęcia dla dorosłych

OD PODSTAW, GRUPY ŚREDNIO-ZAAWANSOWANE ORAZ GRUPY ZAAWANSOWANE
Wiek: 20-60 lat Miejsce: Wrocław, Wałbrzych

Może Cię także zainteresować...

Ostatnie publikacje

Dlaczego warto pływać?

Dlaczego warto pływać?

Dlaczego warto pływać? Pływanie niesie ze sobą bardzo wiele pozytywnych skutków i z pewnością każdy to wie.…
Nauka pływania dla dzieci- od jakiego wieku najlepiej zacząć?

Nauka pływania dla dzieci- od jakiego wieku najlepiej zacząć?

Od jakiego wieku najlepiej rozpocząć naukę pływania dla dzieci? Dziecko do ok. 2 roku życia- oswajanie Na…
Jak szybko nauczę się pływać?

Jak szybko nauczę się pływać?

Jak szybko nauczę się pływać? Ile lekcji nauki pływania muszę „wziąć”, by przepłynąć basen? W ile czasu…