Pływanie jest świetnym sposobem na spędzenie czasu, jak i jedną z najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportu. Znakomicie rozwija układ oddechowy oraz układ krążenia, zalecane jest przy schorzeniach stawów, kręgosłupa i do tego jest bezpieczne. Ale czy na pewno?
Pływanie jest bezpieczne pod warunkiem, że się prawidłowo wykonuje ćwiczenia w wodzie i oczywiście pod nadzorem ratownika wodnego, zabezpieczającego pływalnię.
Na rynku jest duży wybór szkół, które specjalizują się w nauczaniu pływania . W dużych miastach takich jak Wrocław można znaleźć ponad 30 szkół i szkółek, do tego dodatkowe sekcje, w średnich takich jak Wałbrzych spotykamy się tylko z paroma szkołami oferującymi naukę poruszania się w wodzie dla najmłodszych oraz seniorów. Choć jak widać oferta rynkowa nie jest mała, wybór odpowiedniej szkoły pływania nie należy do najłatwiejszych.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szkoły?
KTO UCZY?
Przede wszystkim oddając siebie, czy też swoją pociechę w jeden z żywiołów musimy wiedzieć kto będzie się prowadził zajęcia oraz z jakiej metodyki będzie korzystał.
Drogi kursancie! Masz prawo wiedzieć czy osoba która Cię uczy pływać jest specjalistą danej dziedziny. Z dniem 23 sierpnia 2013 roku weszła w życie ustawa o deregulacji zawodów. W związku z tym praktycznie każdy może uczyć Twoje dziecko/Ciebie pływać. Również i Ty możesz pracować jako trener czy instruktor sportu. Niestety coraz częściej spotykamy się z opisywanym problemem na pływalniach, gdzie osoby prowadzące zajęcia nie mają do tego odpowiednich kwalifikacji. Nie posiadają wiedzy z zakresu instruktora sportu o specjalności pływanie oraz odpowiedniego przygotowania pedagogicznego. Szkoła pływania powinna wypisać uprawnienia danego instruktora, na prośbę przedstawić zaświadczenia oraz legitymację ukończonych kursów. Nie bój się o to prosić, naprawdę powierzasz mu swoje życie, czas i pieniądze, masz prawo wiedzieć kim jest Twój nauczyciel.
Zajęcia grupowe czy indywidualne?
Często zastanawiamy się jaką formę zajęć wybrać.
Zajęcia indywidualne z całą pewnością są lepsze ze względu na ilość czasu poświęconego przez instruktora dla kursanta. Przy tej formie zajęć błędy powinny być natychmiastowo korygowane. Ćwiczenia dostosowywane indywidualnie oraz możliwość wyboru dokładnego celu ćwiczenia przez instruktora i kursanta. Zajęcia indywidualne polecane są przede wszystkim dla osób dorosłych, gdyż dotośli często są na bardzo różnym poziomie pływania.
Są też droższe, przynajmniej 2-3 krotnie ale nierzadko 4 krotnie.
Czy zajęcia grupowe są gorsze? Nie, dobrze zorganizowane zajęcia grupowe są też dobrą formą edukacji. W dobrze ustalonej grupie, gdzie jest dobrana pod względem wiekowym oraz umiejętności sprawnie powinno przebiegać kształcenie. Instruktor tu decyduje jaki styl na danych zajęciach jest nauczany, ewentualnie drogą demokratyczną do tego dochodzi. Na ich korzyść przypada przede wszystkim przystępna cena oraz możliwość konkurowania w grupie, które sprawdza się przede wszystkim i dzieci.
Ilość osób w grupie.
W związku z powyższym, ilość osób przypadających na jednego instruktora powinna być minimalna. Niestety szkoły pływania to zazwyczaj zewnętrzne firmy, wynajmujące tory które są niestety drogie. Kiedy jest na torze większa liczba osób szybciej poniesione koszty się zwracają. Nie jest to dobra wiadomość dla kursantów. Na jednego instruktora powinno przypadać nie więcej niż sześcioro uczestników. Wtedy zajęcia takie mają sens edukacyjny. Gdy instruktor prowadzi grupę składającą się z 8 czy 10 osób jest w stanie dawać tylko i wyłącznie polecenia a nie korygować błędy. Sprawdźcie sami, stojąc na basenie i przyglądając się 10 osobom pływającym jednocześnie. Bardzo trudno zauważyć ich błędy a co dopiero poprawić.
Alternatywne rozwiązanie.
Często zdarza się, że nie pasuje Ci dzień zajęć, grupa czy też pływalnia na której są zajęcia. Dobra szkoła pływania oferuje stworzenie własnej grupy lub zajęcia 2-3-osobowe. Cena zajęć jest niższa od indywidualnych, jest okazja do spędzenia czasu ze znajomymi i termin jak najbardziej odpowiedni.
Ile zajęć w tygodniu?
To pytanie pada często podczas zapisów. Szczerze mówiąc najlepiej sprawdzić to na sobie. Wiadomym jest, że im częściej coś się powtarza tym lepsze są tego efekty. Ale nie tylko efekty są tu ważne. Uwzględniając naukę pływania w godzinach popołudniowych trzeba sporo czasu na to poświęcić. Jeśli dziecko miałoby chodzić dwa razy w tygodniu na godzinne zajęcia to poświęcamy dla takiego celu 2 całe popołudnia. Należy doliczyć czas pakowania w domu (10min.), średni czas dojazdu (20min.) , przebieranie w szatni (15min.), same zajęcia (1godzina), wysuszenie po zajęciach (20min), dojazd do domu (kolejne 20 min), i w sumie daje to 2 godziny i 25 minut. Czyli od godziny 16:35 do godziny 19:00. Do tego dziecko musi czuć się dobrze i tego chcieć. Na początek proponujemy jedną godzinę w tygodniu, w późniejszym czasie można to zmienić. Ważne jest też aby dziecko nie zraziło się do basenu, ale to zostawmy instruktorom.
Czas zajęć
Odpowiedź jest prosta, najlepiej chodzić na zajęcia o wymiarze godziny zegarowej, unikając godzin lekcyjnych. Jeśli chodzi o zajęcia dla dzieci do wieku 3 lat odpowiednim czasem będzie zdecydowanie 30 minut w wodzie. Starsze maluchy już się samodzielnie bawią w wodzie i przy 60minutowych zajęciach instruktor może poświecić ostatnie 5-10 minut na zabawy w jazzuzi lub brodziku, gdzie temperatura jest powyżej 30°C.
Rozgrzewka na lądzie? Czy dobrze ją robić czy nie…
W pływaniu można stosować dwa rodzaje rozgrzewki. Proponujemy rozgrzewkę w wodzie. Jest od razu adaptacją organizmu do nowego środowiska oraz rzecz jasna nie tracimy czasu basenowego. Bardziej wskazane jest rozciąganie mięśni przed pływaniem, lecz ta dziedzina tyczu się przede wszystkim członków sekcji sportowych. Jeśli chodzi o dorosłych i dzieci uczących się pływać odradzamy robienie pajacyków, przysiadów i pompek na niecce basenowej, gdyż łatwo o poślizgnięcie i większe kontuzje.
Metodyka szkoły pływania
Ważne prócz doświadczenia instruktorskiego jest metodyka nauczania. Tego nie widać z zewnątrz lecz ważne jest, gdy na zastępstwo w razie choroby jednego z instruktorów drugi kontynuował jego dzieło, by niezależnie od tego kto nas w danej szkole pływania uczy robić te same postępy. Jeśli instruktorzy nie szkolą się wewnętrznie i koordynator grupy nie daje obowiązkowego przykładu zadań do zrealizowania zdajemy się na umiejętność osoby na która trafimy, a z tym bywa różnie…
Psychologia zajęć
Psychologia zajęć? Ale o co dokładnie chodzi, otóż chodzi o atmosferę i rezultaty podczas ćwiczeń.
Szkoła pływania powinna mieć zaplanowany konspekt działania, sposób motywacji oraz czas odpoczynku. Motywacja pozytywna to taka, gdzie kursant jest z uśmiechem dopingowany do robienia postępów. U osób dorosłych są chęci i liczą się z tym że przyszli uczyć się nowych rzeczy, natomiast dzieci trzeba odpowiednio zmotywować różnymi nagrodami aby nauka przynosiła efekty.
Odrabianie zajęć
Warto zwrócić uwagę, czy w szkole jest możliwość tzw. „odróbek”. Często zdarza się nam absencja na zajęciach lub już wcześniej wiemy że jakiś termin nie będzie nam odpowiadał. Zapytaj się wcześniej czy te zajęcia można odrobić w innym terminie, by nie przepadły.
Widoczne efekty
Zdarzają się jeszcze szkoły, które działają według zasady „nie nauczę pływać, dłużej będzie chodził”. Muszą być widoczne efekty. Pytajcie trenerów o postępy i sami zwracajcie na to uwagę.
Cena zajęć
Szkoły pływania oferują cenę za jednostkowe zajęcia pomnożoną przez ilość spotkań w danym cyklu. Składki miesięczne wprowadzone są przez kluby sportowe, gdzie niezależnie od ilości zajęć w danym miesiącu kwota jest taka sama. Składka ta jest symboliczna i reszta dopłat dofinansowana jest przez gminę.
Poznaj oferty szkół, dopytaj się dokładnie o każdy z wymienionych punktów. Życzymy dobrych rezultatów na pływalni.