5 błędów początkującego pływaka

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas samodzielnej nauki i doskonalenia pływania?

Nieodpowiedni dobór sprzętu

Prawidłowy dobór okularów do pływania ma bardzo duże znaczenie przy nauce pływania. W wodzie nie ma czasu ani możliwości na ciągłe poprawianie okularów, czy też czepka, który wciąż się zsuwa. Pamiętaj, aby sprawdzić sprzęt przed pójściem na basen, najlepiej przymierz akcesoria przed zakupem.
Pływanie bez okularów- odpada!

Nieprawidłowy dobór stylu pływania do umiejętności

Zaczynając swoją przygodę z pływaniem najczęściej wybieramy naukę pływania stylem popularnie nazywanym „żabką”. Niestety, nie jest to najlepszy wybór– klasyk to przede wszystkim bardzo trudny koordynacyjnie styl (przez nas trenerów uważany za trzeci najtrudniejszy do opanowania), a co najgorsze- nieumiejętne pływanie może przynieść wiele szkód zdrowotnych.  „Żabka dyrektorska” często spotykana na basenach przy pływaniu „długodystansowym”  (z głową na powierzchni) niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji–  zadarta głowa pionizuje sylwetkę, obciążając w ten sposób odcinek szyjny oraz lędźwiowy kręgosłupa. Nienaturalna praca nóg w żabce jest również średnio-przyjazna anatomicznie dla naszych kolan, zwłaszcza przy ruchach asymetrycznych. Żabka to styl tylko dla osób, których technika jest opanowana na poziomie co najmniej dobrym. Zaczynasz swoją przygodę na basenie? Wybierz grzbiet oraz kraula! 

Zbyt duża pewność siebie

Jeśli tylko uda Ci się pokonać kilka basenów bez zatrzymania, nie znaczy to jeszcze, że jesteś wybitnym pływakiem. Często pływając utrwalamy błędne nawyki, które z biegiem czasu będzie trudniej wyeliminować i dadzą się we znaki naszemu ciału. Proponujemy poza pływaniem określonym stylem, wprowadzać także ćwiczenia nauczająco- doskonalące, które na pewno wyeliminują część nabytych siłą rzeczy błędów. Warto zamienić kraula z głową na powierzchni tzw. ratowniczego na kraula tradycyjnego (z głową zanurzoną) i wprowadzić metodykę elementarną, tak by najpierw nauczyć się kraula, a następnie oddechu (!!!WAŻNE!!!). Pokora do własnych umiejętności to klucz do sukcesu- to żaden krok w tył, gdy wykonujesz po 2-3 cykle ruchów rąk do kraula na wypłyconej stronie basenu, aby przypomnieć trajektorie ruchów, kiedy wykonujesz osobne ćwiczenia techniczne, aby nauczyć się oddechu. Na koniec musisz połączyć cały styl z oddechem- i samodzielna lekcja za Tobą :) Warto co jakiś czas skorzystać z rad trenera pływania, który okiem specjalisty określi poziom opanowania konktretnego stylu i zaproponuje adekwatne ćwiczenia, które możesz wykonywać podczas samodzielnych wizyt na pływalni.

Zapominanie o genezie pływania

Ułożenie ciała, rozluźnienie ciała, przypilnowanie pozycji ciała podczas jednostkowych ruchów rąk i nóg. Te elementy gwarantują szybsze pływanie, eliminują błędy, a dodatkowo sprawiają, że pływanie staje się  bezwysiłkowe. W naszej szkole wykorzystujemy minimum 4 ćwiczenia na technikę każdego stylu, które nawet przy doskonaleniu pływania,  co jakiś czas przypominamy. Nawet topowi pływacy nie robią tylko „swoich dystansów”, a wprowadzają ćwiczenia elementarne, które poprawiają technikę, a co za tym idzie- szybkość! Czasem warto wrócić do samych początków! 

Nieumiejętne korzystanie ze sprzętu

Ostatnim popularnym błędem podczas pływania jest nieumiejętne wykorzystywanie sprzętu przy nauce czy doskonaleniu pływania. Używanie deski w początkowym etapie przygody z wodą gwarantuje nam jeszcze większe spięcie szyi czy obręczy barkowej, co przekłada się na całe ciało. Co prawda jest to najbardziej popularny przyrząd spotykany na pływalniach, lecz sama nauka z deską daje negatywne skutki. Deska jest dobrym przyborem do ćwiczenia pracy samych nóg, lub ćwiczeń technicznych dla osób już pływających, natomiast jeśli stawiasz w wodzie dopiero pierwsze kroki, z całą odpowiedzialnością za swoje słowa nie polecam deski. Podobnie jest z płetwami- wymuszają prawidłową pracę nóg, ale zbyt częste pływanie z płetwach, daje odwrotny skutek, gdy tylko je ściągniemy, bo „brakuje” nam oporu. Proponujemy eksperymentowanie ze sprzętem, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Podsumowanie

Reasumując, idąc na basen, przygotuj sobie sprawdzony sprzęt, na każdej wizycie przypominaj sobie elementarne ćwiczenia do wybranych stylów , dzięki czemu nauka zamieni się w doskonalenie,  a każdy nowy element przybliży Cię do  opanowania całego stylu, który przy prawidłowej technice, będzie niemal bezwysiłkowy.

autorzy: Klaudia Klimek, Rafał Klimek
Szkoła pływania OLIMP

Zajęcia
"Rodzic i ja"

wiek: 2-4 lata
Miejsce: Wrocław/ Wałbrzych

dla dzieci i młodzieży

NAUKA, DOSKONALENIE PŁYWANIA
I TRENING PŁYWACKI
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wiek: 4-16 lat Miejsce: Wrocław/ Wałbrzych

zajęcia dla dorosłych

OD PODSTAW, GRUPY ŚREDNIO-ZAAWANSOWANE ORAZ GRUPY ZAAWANSOWANE
Wiek: 20-60 lat Miejsce: Wrocław, Wałbrzych

Może Cię także zainteresować...

Ostatnie publikacje

Dlaczego warto pływać?

Dlaczego warto pływać?

Dlaczego warto pływać? Pływanie niesie ze sobą bardzo wiele pozytywnych skutków i z pewnością każdy to wie.…
Nauka pływania dla dzieci- od jakiego wieku najlepiej zacząć?

Nauka pływania dla dzieci- od jakiego wieku najlepiej zacząć?

Od jakiego wieku najlepiej rozpocząć naukę pływania dla dzieci? Dziecko do ok. 2 roku życia- oswajanie Na…
Jak szybko nauczę się pływać?

Jak szybko nauczę się pływać?

Jak szybko nauczę się pływać? Ile lekcji nauki pływania muszę „wziąć”, by przepłynąć basen? W ile czasu…