[PORADNIK]:

5 rzeczy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę wybierając kolonie dla dziecka

Chcesz zapisać dziecko na kolonię lub obóz sportowy? Oto 5 rzeczy które musisz wiedzieć!


Wyobraźcie sobie, że posyłacie dziecko na kolonię i okazuje się że w pokojach są karaluchy.  Na kolonii okazuje się, że opiekunem jest agresywna kobieta, która pali papierosy i rozmawia przed telefon podczas opieki nad Twoim dzieckiem. Jezioro, gdzie dzieci mają wypocząć nie spełnia norm sanepidu i ma bakterię E. coli.
Oto kilka rad, jak temu zapobiec i na co sprawdzać:

1. Miejsce kolonii i standard ośrodka

Wybierając kolonię letnią najatrakcyjniejsza będzie ta nad morzem lub nad jeziorem. Warto sprawdzić odległość ośrodka od najbliższego akwenu, a także czy miejscowość jest oblegana przez turystów. Lepiej wybrać mniejszą mieścinę, typowo kolonijną.

Mówiąc o standardzie  ośrodka możemy wymienić mnóstwo składowych:  rodzaj zakwaterowania ( pokoje, domki, namioty, campingi), ilość osób w pomieszczeniu i jego wielkość,  dostęp do łazienki ( łazienka ogólna lub w pokoju), standard miejsc noclegowych, a przede wszystkim urządzeń sanitarnych. Nie zapomnijcie zwrócić uwagi na liczbę posiłków oraz jakość tych posiłków. W przypadku kolonii dla dzieci ważne jest również ogrodzenie terenu od ulicy, a co za tym idzie ile miejsca jest na terenie ośrodka.  Idąc tym tropem przechodzimy  zaplecza jakim dysponuje ośrodek: huśtawki, piaskownice,  place zabaw, boiska do gier zespołowych, sale konferencyjne, sale taneczne, sale fitness ( w przypadku brzydkiej pogody). Niewątpliwym atutem jest dostęp do  basenu, ping- ponga, kortów czy wielkiej sali telewizyjno- zabawowej.

2. Kadra- kierownik kolonii, wychowawcy oraz opiekunowie

Kadra składa się z kierownika kolonii, który jest odpowiedzialny za plan ramowy każdego dnia wyjazdu oraz wychowawców, którzy mają pod swoją opieką daną liczbę dzieci. Warto zatem poznać liczbę kolonistów i opiekunów, z czego wynika ile dzieci przypada na opiekuna. Każdy z nich musi mieć ukończony kurs na wychowawcę kolonijnego oraz posiadać ważne zaświadczenie o niekaralności. Oprócz wymienionych” must have” warto poznać jakie dodatkowe kursy/ szkolenia mają na swoim koncie członkowie kadry, bo od tego zależy jak bogaty będzie program zajęć dodatkowych. Oczywiście liczy się również aparycja, empatia i cechy charakteru, którymi opiekun albo zjedna sobie wychowanków, albo i nie.

3. Zajęcia dodatkowe, atrakcje oraz program dzienny

Nawiązując do poprzedniego punktu- to kadra jest odpowiedzialna za wszystko, co dzieje się na kolonii. Plan dnia musi być bogaty i wypełniony po brzegi, gdyż koloniści nie mogą mieć ani chwili na nudę i tęsknotę za rodzicami. Jeśli opiekunowie dbają o atrakcje, gry i zabawy, zajęcia dodatkowe, to dzieci również aktywnie uczestniczą, a wieczorami zasypiają z ochotą i oczekiwaniem na kolejny dzień. Ciekawie, jeśli w programie wyjazdu znajduje się również jakaś wycieczka do innego miasta/ rejs statkiem/ wizyta w parku linowym/ zwiedzanie latarni morskiej.

4. Zgoda Kuratorium Oświaty na organizację wypoczynku dla dzieci oraz ubezpieczenie

Zgodę na organizację wypoczynku przez organizatora i kierownika kolonii wydaje Kuratorium Oświaty. Zgłoszenie dotyczy wszystkich najważniejszych aspektów wyjazdu, a otrzymanie zgody z Ministerstwa gwarantuje, że kolonia spełnia kryteria bezpieczeństwa oraz organizacji. Co więcej, mając taką zgodę, możecie być pewni, że kadra, która wyjeżdża z dziećmi jest po obowiązkowych kursach, a ilość dzieci na jednego opiekuna, jest zgodna z wymogami MEN’u.

Zapewnienie ubezpieczenia nie jest obowiązkiem organizatora, dlatego tym bardziej warto szukać kolonii, która dba o bezpieczeństwo uczestników i wykupuje opiekę medyczną dla swoich podopiecznych.

5. Opinie o zeszłorocznych koloniach oraz polecenia rodziców

Opinia rodziców i dzieci na temat danej kolonii jest najcenniejszym źródłem informacji. Dziecko jest zadowolone, gdy wyjazd jest atrakcyjny, opiekunowie uśmiechnięci i pełni życia, a rodzice, gdy czują się bezpiecznie i ufają kadrze na każdym kroku. Jeśli jest szansa, aby porozmawiać z ubiegłorocznymi kolonistami lub ich rodzicami, albo jakaś kolonia jest Wam polecana, warto z takiej oferty skorzystać. Macie wtedy pewność, że wyjazd jest zorganizowany tak jak trzeba i spełni oczekiwania rodzica i dziecka.

Inne:

 -cena: warto sprawdzić czy uwzględnia atrakcje rozpisane w ofercie i czy nie jest przesadzona,

-transport: czy jest w ofercie, czy samemu musimy dotransportować dziecko, dodatkowo badania autokary przez Wydział Ruchu Drogowego Policji,

-kontakt z organizatorem: warto wcześniej powiedzieć kilka słów o swoim dziecku, zadać pytania w razie wątpliwości,

Moglibyśmy wymieniać w nieskończoność, bo przecież dzieci to nasz skarb!

Napiszcie proszę w komentarzach na co Wy zwracacie uwagę.

napisał: Rafał Klimek- kierownik oraz organizator kolonii

Sprawdź też polecaną przez nas kolonię:—>

http://www.olimp24.com/kolonia2018